Jdi na obsah Jdi na menu

Pošta Sebuzín

18. 1. 2011

O poštu přijde i Sebuzín

Sebuzín - Místo pošty zřídí od února v místním obchodě s potravinami jen výdejní místo.

Autor:
Jitka Hadašová
dnes 7:05 aktualizováno dnes 11:52
 
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Filip Vlček

Už jen necelé dva týdny budou mít lidé v Sebuzíně svůj poštovní úřad. K 1. únoru jej Česká pošta zavře. Místo plnohodnotné pošty zřídí v místním obchodě s potravinami jen výdejní místo. A bude sem jezdit motorizovaný doručovatel. Místní občany to zaskočilo a rozčílilo.

„Sebuzín není malý. Navíc zde žije spousta důchodců, pro něž nebude jednoduché dojíždět třeba na poštu do Ústí,“ uvedla Lenka Popová.

Miroslava Lazarová, starostka Střekova, pod nějž Sebuzín patří, řekla, že radnici to také vadí. Navíc podle ní Sebuzín nebude v jejich obvodě jedinou postiženou částí. „Totéž se chystá i v Brné,“ tvrdila.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová to ale popřela. Naopak pobočku v Brné uvedla jako nejbližší pro Sebuzín s plným rozsahem služeb a hodinami pro veřejnost od 8 do 11 a od 13 do 16 hodin.

Motorizovaná pošta

Selicharová také odmítá, že by změna v Sebuzíně znamenala zhoršení dostupnosti nebo rozsahu poštovních služeb. „Kompletní služby zde zajistí motorizovaná pošta, výhodná zvláště pro starší spoluobčany. Pokud si o to požádají, může přijet až přímo k nim, do domu. Stačí zavolat na spádovou poštu či vhodit lísteček se vzkazem do poštovní schránky,“ radí Selicharová.

Motorizovaný poštovní servis podle ní zabezpečí veškeré požadované služby včetně výplaty důchodů, podání a doručení zásilek či poštovních poukázek. Když se nepodaří zásilky doručit, pak je uloží na výdejním místě, kde si je pak adresát vyzvedne.

Právě to ale lidé nevědí, jak bude fungovat. I z toho důvodu, že místní krámek provozuje vietnamský obchodník, s nímž se prý ani pořádně nedorozumí. A že by si k němu chodili pro důležité písemnosti nebo dokonce pro peníze, to si nedovedou představit.

„Pošta v Sebuzíně byla využívaná. A najednou je zbytečná? Je to krok zpět, pošta prostě na úkor zdejších lidí šetří,“ tvrdí Květoslava Čelišová z nedalekých Církvic.

Pošta to označuje jinak, podle ní jde o optimalizaci pobočkové sítě. Ta stávající, nastavená ve většině případů už v 50. letech minulého století, prý nevyhovuje potřebám dnešní doby. „Vlastní pobočky by pošta měla mít především v místech, kde je největší koncentrace požadavků na její služby. Počet míst s poštovní obsluhou se v cílovém stavu nezmenší, naopak jich bude po dokončení projektu více,“ brání se Selicharová.

Víc by se Sebuzínští o změnách měli dozvědět tento týden v informační kampani.

Telnice končí taky

Lazarová řekla, že obvod ještě bude s vedením České pošty jednat. „Sháníme i prostory a lidi, kteří by ty služby mohli zajišťovat. Máme maximální zájem, aby tu pošta fungovala,“ dodala. Pošta k 1. únoru zanikne také v Telnici. Rovněž zdejší občané proti tomu protestují, dokonce i peticí.